bilgi teknolojileri sektöründe deneysel pazarlama

Pazarlama çevresi her geçen gün ruhani oluyor. Sel ürün ve hizmet hatlari ve nagging medya reklam müsterilerin duyularini kapatti ve satin alma göz ardi etmek zorluyor. Bu daginikligi görünür olmak için, pazarlamacilar “DENEY ERA” adli bir döneme dogru hareket ediyor. Bilgi Teknolojileri Firmalar da Deneysel Pazarlama önemini fark ve üzerinde çalismaya basladi.

Pazarlama Deneyimi önemi göz ardi edilemez. Yüzyillar sair ve sevenler için asik olma gök hissi anlatmaya çalistim, ancak basarisiz oldu. Onlar sonuçta asik gerekecek sevgi derinliklerinde anlamak sonucuna varmistir. Anlamda bes güçlü eylemler, hissediyorum düsünmek, hareket ve ilgili, hep birlikte tecrübe dedigimiz olusturur. Insan kendini daha herkes daha inaniyor asla. Onu digerlerinden daha kendi bilgelik ögrenmek için çok daha kolaydir.

Duygu, konfor ve mutluluk yasamak ve kaçinarak, rahatsizlik ve huzursuzluk Yasasi Uyarici hakki Beyin neo yas pazarlamacilar dedigimiz müsterileri yakalama istihdam edilmektedir “Deneysel pazarlama.”

Bu medya doymus dünyada, çok dogru olmak, müsterinin dikkat süresi kisinin bakista etkisini korumak için çok kisa. Soru sonra ürün bilmek onu almak için neler yapilabilecegini olarak ortaya çikar. En basit cevap onu ürün YASAYIN izin olacaktir. Bu tam seffaflik ve tam müsteri memnuniyetini saglamak dönecek. Yönetiminin öncülerinden marka kimliginden marka deneyimi için yolculuk bu metamorfoz diyoruz.

Deneysel pazarlama sadece bir sirketin ürünleri hakkinda daha fazladir. Bu marka tasidigi özü ile ilgilidir. Taze pismis pan kek kokusu istah tesvik gibi, ayni sekilde bir deneyim bile müsterilere sahip olmak arzu olusturabilir. Pazarlama bu formu hakkinda sasirtici sey, tüm dikey ve modern pazarin alemlerine çapinda evrensel kabul ve uygulanabilirligi oldugunu.

Bilgi Teknolojileri Sektör bugün kolayca en önemli dinamik sektör olarak adlandirilan olabilir. Hint bilisim sektörünün 1990 yilinda yolculuguna basladi ve 17 yil içinde yapisi ve kinetik kapsamli kayma gördü. Ancak ürün ve hizmetler commoditized edilmis ve rekabet her geçen gün artmaktadir. Bu olumsuz marjlari etkilemistir.

Buna karsilik pazarlama stratejileri bir paradigma degisikligi ugramistir. Onlar Deneysel Pazarlama ne geleneksel deger ve kar tabanli normlari degistirmektedir.
Say örnegin, Mcafee ve Kaspersky net indirilebilir antivirüs ve güvenlik duvari deneme sürümleri, veren.
Google, Yahoo, byanks, vb cep telefonu e-posta ücretsiz erisim saglar.
Bu ücretsiz ürünler satis dönüsüm yol açabilir bir müsteri deneyimi olusturmak hedefleniyor. Müsteriler için teaserlar deneyin ve son olarak ücretli sürümleri satin içine onlari cezbetmek için gibi ücretsiz sürümlerini hareket. Diger bir neden onlarin kullanimina alismis müsteri elde edilebilir

Deneysel pazarlama stratejileri benimseyerek BT ??ürün ve hizmetleri için ana sinirlamalar sunlardir:

Ürün ve hizmetler arasinda ayrim eksikligi: Bilgi teknolojisi ürün ve hizmetleri son derece farklilasmamis teklifleri vardir. Kopyalama elemani pazar alani yaygin ve rekabet avantaji çok kisa sevilen oldugunu. Bu nedenle ürün hakkinda ufak bir iz hiçbir zaman içinde rekabet avantaji götürmek hangi, hemen takipçileri çekebilecek

Örnegin byanks ücretsiz mobil sohbet ve video paylasimi ile birlikte siradan cep telefonundan var olusturma ve ücretsiz mobil e-posta kimlik erisim tesis baslattigi, hemen kendi e-posta erisimi için ihtiyaç mobil profesyoneller milyonlarca dikkatini çekti ama yok PC E-posta erisimi için onlar da kendi ofis PC veya Cyber ??Kafeler ile sinirlidir. Ayni sekilde uzak evlerinden okuyan ögrenciler, farkli kasaba ve aileniz ya da arkadaslarinizla duygularini paylasmak istediginiz / üst düzey emekli vatandaslari çalisan profesyoneller yeni bir teklif ile yapabilirsiniz.

Ikincisi Güvenlik ve Gizlilik dagitmadan önce dikkat edilmesi gereken 2 önemli faktörlerdir. Ürün ve hizmet son ama en az kapatmistir daha genis bir pazara ulasma konusunda önemli bir rol oynar. BT dünya yuvarlak binbasi deneysel pazarlama üzerinde çalisiyoruz. Onlar tarafindan kabul edilen ilginç ve yenilikçi bazi teknikler bir kusbakisi resim silinir.

tata consutancy sevice: “deneyim kesinlik”
Infosys teknoloji ltd-“bina sasilacak sey”.
Microsoft “Bugün nereye gitmek istersiniz?”
Accenture-: “Yüksek performans teslim”
intel – “intel inside”

Böylece deneysel pazarlama pazarlamaci bakis açisi ve yaklasimi ve kitle medya pazarlama uzaklasmaya geleneksel pazarlamacilar gevsetin ayakli isteksizlik, bir degisim için artan talebi tüketiciler arasinda köprü olabilir bir sonraki pazarlama taktiktir.