mms – multimedya mesaj servisi

Multimedya Mesaj Servisi (MMS) eski Üçüncü Nesil Ortaklik Programi (3GPP), UMTS / GSM sebekeleri için standartlar odakli bir standart organizasyon içinde gelistirilmistir. MMS kapsamli bir 2.5G ve 3G sebekeleri için en büyük potansiyel moneymakers olarak sektöründe birçok kisi tarafindan lanse edilir.

MMS Kisa mesaj servisi (SMS) gibi multimedya nesneleri (görüntü, ses ve video) ve sadece metin mesajlari içeren mesaj göndermek izin bir telefon mesajlasma sistemleri için bir standarttir. Özellikle SMS, vb Mobil Aninda Mesajlasma ve gibi diger mesajlasma sistemleri ile birlikte hücresel aglar konuslanmistir.

MMS olarak kabul edilir best-of-kanitlanmis mesajlasma teknolojileri asarak SMS ve mobil kullanicilar için gerçekten multimedya deneyimi sunmak için elektronik posta cins. Ilk ticari çözümleri 2002 yilinda piyasaya çikti ve MMS penetrasyon oraninin hizla kitlesel pazar kabulü için gerekli düzeyde yaklasiyor. Erisilebilir teknolojileri yararlanarak, MMS büyük pazar oyunculardan hizla artan oranda ve tüm telekomünikasyon sektörü için büyük is firsatlari sunuyor.

MMS, Kisa Mesaj Servisi (SMS) semere oldugunu. MMS ile, bir mobil cihaz artik salt metin mesajlari ile sinirlidir. Bu GPRS ve 1x/EVDO gibi mobil paket veri hizmetleri ile çalismak üzere tasarlanmistir. MMS is ve özel iletisim, bilgi ve eglence kapsayan uygulamalar çok sayida saglar.

MMS teslim iki modu vardir:
1. hemen
2. ertelenen

mms üzerinde hizmetleri

Bir kamerali cep telefonu ile bir anlik görüntüsünü alarak ve bir arkadasina gönderme
kendi animasyonlu resimli mesajlar olusturma ve arkadaslariniza göndermek
Ses dosyalari gönderme
Ayni anda çalma ile fotograf ve ses dosyalari gönderme
ilan
Müzik indirmek ve oynamak
Online bir albüme resim saklanmasi
Uzaktan gözetim
MMS karsilastigi zorluklar

1. Içerik uyum
2. Dagitim listeleri
3. Toplu mesajlasma
4. yakisikli yapilandirma
5. wap itme

MMS bir cep telefonu mesajlari göndermek ve almak için izin, sadece ek yük yetenekleri ile SMS Gelismis Mesaj Servisi (EMS), ile saskin gerektigini kalin veya renkli, animasyonlar, resimler, simgeler, ses efektleri gibi özel metin biçimlendirme var ve özel zil sesleri. MMS SMS kullanim büyük bir basari üzerine insa ve multimedya ekleyerek daha mobil kullanicilar için iletisim olanaklari artirir. Multimedya mesajlasma hala öncelikle bir kisi-kisiye hizmet olarak görülür ama bir topluluk tabanli iletisim olgusunun daha fazla olmaya basliyor.