mobil yazilimi – en son telefonlarinda mobil yazilimi indirmek

Bir cep telefonu islevselligi içinde yüklü yazilim baglidir. Ortak bir cep telefonu üretim sirasinda gömülü oldugu bu özel mobil yazilim yelpazesini ötesinde gerçeklestiremezsiniz. Genellikle bu yazilimlar tasarlanmis ve çesitli modelleri için farklidir üretim sirketleri tarafindan gelistirilmistir. Ama olan isletim sistemleri en son cep telefonlari oldukça karmasik, bu üçüncü parti yazilimlarin kurulumu destekler. Sadece bazi temel islevleri yerine getirebilecek bilgisayar gibi ancak bazi ek islevler zevk için, diger üçüncü taraf yazilimlar yüklenir.

Genel olarak, bir cep telefonu bir model için gelistirilen yazilim diger çalismaz ama onlar da diger modellerde çalistirabilirsiniz böylece bu mobil yazilimlar gelistirmek gelistiricileri yazilimi dakika degisiklikleri yapmak. Ayrica farkli sirketler farkli teknoloji ve yazilim tabanli cep telefonu olabilir, bu nedenle belirli bir yazilim kullanicinin çesitli ihtiyaçlarini karsilamak için gelistirilmelidir. Cep telefonu bir model üzerinde java yazilimi çalistirmak eger, gibi, ancak diger Symbian teknolojisine dayanmaktadir. Sonuç olarak sirket hem platformlar için kendi yazilim gelistirmek zorunda kalacaktir.

Onun yakisikli tüm islevselligi erismek için, o demleyin denir belirli bir biçimde ihtiyaci var. Onlarin yakisikli tüm islevselligi erisilebilirlik saglayan bu olusum gelisim süreci temelde mobil saticilar tarafindan degistirilir. Bu serbestçe kullanilabilir ancak bu cep imalatinda kullanilan araçlari ile elde edilebilir bir dijital imza gereklidir bu telefonlar çalistirmak için.
Bu ücretsiz kit demlemek SDK (Yazilim Gelistirme Kiti) olarak bilinir. yazilim genel telefonlarda bu yazilimlar kullanmak için kendi TRUE demlemek test yazilimi yardimiyla Qualcomm (demlemek gelistiricileri) tarafindan test edilir.

Cep telefonu her türlü kullanilabilir yazilimlari genis bir yelpazede. Piyasada digerlerinde çok sayida ücretsiz mobil yazilimlar kullanmak için satin gerekecektir vardir. Mobil kullanicilarin her türü için kullanilabilir yazilimlari vardir. Internet ile temas halinde olmak isteyenler için kullanilabilir tarayicilar vardir. Sikilmadan sizi mil uzakta tutar mevcut oyunlarin bir yeri vardir. Adobe Acrobat ve profesyoneller ve belge gösterici ve editörleri ile ögrenci belgeleri kullanmak için yardimci olur Microsoft Office gibi yazilimlari. Sanatçilar ve tasarimcilar görüntü izleyiciler ve editörleri kullanabilirsiniz. Ve bazi yazilimlar sadece eglenmek için kullanilmak üzere gelistirilmistir.

Mobil Oyunlar cep telefonlari için gelistirilen yazilimlari en büyük paya sahiptir. Mobil oyunlar, Windows Mobile, Symbian OS, Palm OS, Macromedia Flash Lite, (son zamanlarda Java 2 Micro Edition, yeniden “Java ME” sadece adinda) Sun’in J2ME, Qualcomm’un Brew (Kablosuz için ikili Runtime Environment) gibi teknolojiler ve platformlar kullanilarak gelistirilmistir . Diger bazi platformlar da mevcuttur, ancak çok yaygin degildir.

Baslangiçta Java mobil oyunlar için en yaygin platform oldu, ancak Java performansini sinirlamalari daha süpheci oyunlar için çesitli ikil biçimlerinin benimsenmesi yol açmistir.