nasil cep telefonlari kongo savasi yakit yardimci

Kongo, daha dogrusu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) degerli minerallerin Suudi Arabistan oldugu söyleniyor. Altin, gümüs, elmas, bakir, uranyum ve diger mineraller büyük miktarlarda burada bulunmaktadir. Bu yolsuzluk ve halkina düsünülemez aci getirdi irkçilik ile birlikte, yüksek fiyatli mineraller bu zenginliktir.

kongo – bir 21. yüzyil trajedi

Ikinci Dünya Savasi’ndan sonra dünyanin en ölümcül oldugu söylenen bir çatisma – Bugün, Kongo bir belâli iç savasin harap ediliyor. 1996 yilinda baslayan çatismalar, zaten 5,4 milyon kisinin canina mal oldu, ve görünürde sonu yok. Ne tecavüz ve soykirim bu bitmeyen savasi körüklüyor?

Basit cevap: Kongo mineraller için dünyanin açlik.

Maden yataklarinin çogu bulundugu güneydogu Kongo, savas agalari ve isyanci gruplarin düzinelerce tarafindan kontrol edilir. Bu siddet norm ve tecavüz ve katliamlar etkili sefil sunulmasi insanlari inek için kullanilan bir kanunsuz arazidir.

Savas agalari bu alanda farkli tas ocaklari ve maden kontrol – Dubai ve Avrupa’daki pazarlara oradan Uganda ve Tanzanya gibi komsu ülkelere kaçak bu “çatisma metaller” gelir milyonlarca dolar kazanç ve. Bu degerli metaller akisini ve ticaret devam ettigi sürece, savas Kongo halki için siddet ve sefalet sonsuz döngüsü içinde devam edecektir.

Cep telefonlari içinde Koltan

Koltan veya Kolumbit-tantalit bu silahli gruplar tarafindan kontrol köle isçi tarafindan DRC mayinli minerallerden biridir. Bu Tantal, yaygin cep telefonlari, DVD oynaticilar, video oyun sistemleri ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerin kapasitörler kullanilan yüksek korozyona dayanikli metal üretiminde kullanilan mineraldir. Su anda kullandiginiz cep telefonu (ya da bu yazi okuyorsaniz PC) çok iyi Kongo’da mayinli koltan gelen Tantal içerebilir.

Madencilik ve kaçakçilik koltan, altin ve diger mineraller gelir dolar milyonlarca silah, gida, ilaç ve mühimmat satin almak için bu silahli gruplar tarafindan kullanilmaktadir. Silahli ve iyi beslenen, milisler savas devam ve bu ilkel madenlerde kendi köle isçi terörize etmeye devam edecektir devam edecektir. Bu nedenle, sürece koltan için talep var gibi, ve Kongolu koltan üzerinde ticaret yasak ya da hükümetler ve elektronik sanayi tarafindan yasaklandi degildir sürece, her zaman farkli gruplarin savas açma devam saglamak için para olacaktir için.

Bu ölümcül döngüsünü kirmak nasil yardimci olabilir

Daha büyük bir politika düzeyinde ölçekte, hükümetler ve ABD ve diger ülkelerde sanayi paydaslari kesinlikle elektronik ürünlerin üretiminde kullanilan metallerin kaynaklarini izlemek ve üretim akisi girmesini Afrika “çatisma metaller” önlemek için çalismalidir.

Pazar yerden “kan elmas” olarak adlandirilan yasaklayan benzer bir önlem – üretim altin kaynaklari izleme sistemi uygulamak için taki ticaret gruplari ve büyük perakendeciler arasinda söz ediliyor. Umarim, benzer önlemler de kendi ürünlerinde kullanilan tantal kaynak elektronik üreticileri arasinda kabul edilecektir.

Bireysel düzeyde, bizim cep telefonlari ve diger elektronik ögelerin ömrü uzatmak ve artik kullanabilirsiniz cep telefonlari geri dönüsüm olabilir. Biz her yil atmak 100 milyon kadar cep telefonu sadece yarim Geri Dönüsüm böylece koltan talebi düsürücü, tantal gibi taze üretim malzemeleri için talep siniri yardimci olacaktir.

“Eski cep telefonlari Geri Dönüsüm insanlar ek koltan ihtiyacini azaltabilir çok basit bir sey yapmak için bir yoldur,” Karen Killmar, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde memelilerin ortak küratör, cep telefonlarinin geri dönüsüm aktif olarak ziyaretçi tesvik eden bir kurum diyor .

Bizim son derece birbirine bagli modern dünyada, dünyanin diger bölgelerinde baska bir sey etkilemez yaptigimiz sey nadiren vardir. Kim her 18 ayda (eski cep telefonlari degistirmek için bizim ortalama) satin alma ve yeni bir cep telefonu sahibi gibi basit bir hareket aslinda Afrika’nin kalbinde ölümcül bir çatisma yakit yardimci oldugunu sanirdim.