nokia n97 mini – tarz sahibi cep telefonu kullanici için tasarlanmistir

Nokia N97 mini N serisi ilginç cep telefonu biridir. Görünüse göre, orijinal N97 biraz indirgenir sürümüdür. Mini daha kompakt ve hafif. Daha küçük bir ekran, daha az dahili bellek ve daha küçük batarya ile, Nokia N97 mini üst seviye özellikleri isteyenler, ancak daha düsük bir fiyat için bazi tweaks kaybetmeye hazir için en iyi seçimdir. Nokia N97 mini 139 g ve önlemler 13 x 52.5 x 14.2 mm agirliginda. Pil çok N97 1200 mAh 1500 mAh gelen döndürüldügünü, ancak yine de 2G için 7 saat 10 dakika ve 6 saat süre konusma, 2G için 320 saat ve 3G için 310 saat bekleme süresi ile iyi bir deger saglar 32 saat 3G ve müzik çalma.

Nokia N97 mini tasarimi kusursuz ve kesinlikle cep telefonu yan kaymak sinifinda kompakt akilli telefon oldugunu. Mini 360 x 640 piksel çözünürlüge sahip 3.2 “TFT dokunmatik ekrana sahip ve 16 milyon renk görüntüleyebilir. Ekranin boyutu N97 bu kadar büyük olmasa da, görüntü kalitesi aynidir. Dokunus ekran çok hassastir ve günes isigi okunabilirlik iyidir. video çagri kamera, mesafe sensörü ve ortam isigi sensörü ekranin üzerinde yer almaktadir. Yan slayt QWERTY klavye disinda, 3 tuslari satir ve düzeni çok N97 benzer vardir biraz rahat kullanimli ok tuslarini D-pad degistirin.

Nokia N97 mini arkasinda ikili bir LED flasli 5 MP kamera. Kamera korumak ve bu nedenle, telefon tasima sirasinda dikkatli olmak için hiçbir kapak vardir. Görüntüler iyi, ama video sadece saniyede 30 kare kaydedilir. Müzik çalar nedeniyle bu birçok özellik birçok islevleri büyük ama yine de iyi görünmüyor. Ses kalitesi mükemmel ve hoparlörler müzik çalar tarafindan vaat ne teslim. Video oynatici XviD ve DivX video destegi olmadan temel. RDS destekli FM radyo hos bir ek ancak N97 FM verici ihmal oldugunu.

Symbian S60 5th Edition isletim sistemi her zaman oldugu gibi parlak. Derece kadar firmware nedeniyle, Nokia kinetik kaydirma özelligi verebilmektedir. Widget özellikli ev ekrani Widget tercihleri ??ile özellestirilebilir. Liste ögeleri simgeleri tek bir dokunusla uygulamalari açmak için gerekli olan tüm iken, açilis için çift dokunmatik gerektirir. Amazon, Facebook, AccuWeather, CNN ve baskalarina karsilik gelen önceden yüklenmis aletler mevcuttur. Eger isterseniz daha fazla widget indirmek için Ovi Magaza kullanabilirsiniz Dahasi. Eger Symbian cep telefonlari seviyorsaniz, o zaman tüm Nokia N97 mini arayüzü yayilmis tweaks keyfine varacaksiniz.

Gelismis arama ve seçenekleri bulabilirsiniz ile oldukça standart telefon rehberi Nokia N97 mini görülür. Sesli arama saglanir ragmen hiçbir akilli arama var hâlâ. Ivme teknolojisi gelen aramalari ve alarm nedeniyle telefonla çevirerek susturulmasi olabilir.

SMS, MMS ve e-posta – Nokia mesajlasma için standart arayüz izler. Ayri editörü ile sesli mesajlar olusturabilirsiniz. Klavye slayt çok uygundur ve alfanümerik dokunmatik ekran tus takimi harika. E-posta istemcisi düzgün ve protokolleri çesitli destekler.

GPRS, EDGE ve 3G destekler Nokia N97 mini sundugu baglanti seçenekleri ile ilgili herhangi bir sikayet vardir. Dahasi Wi-Fi zaman ve her yerde bagli olsun saglar. Web tarayicisi flash ve java destegi ile tarama için iyidir, ama dokunma optimize degil. Nokia N97 mini onboard GPS alicisi vardir ve Ovi Maps ile kullanisli oluyor.